Drukarki kart plastikowych: wybierz idealny model do druku Twoich kart identyfikacyjnych

Druk na kartach plastikowych to rozwiązanie, które może znacząco usprawnić działanie wielu firm. Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na urządzenia umożliwiające wykonywanie takich nadruków, co pomaga m.in. w przygotowywaniu identyfikatorów. Jak zatem dobrać najlepszy model dla danej działalności? W poniższym artykule przedstawiono podstawowe przydatne informacje oraz wskazówki dotyczące zakupu.

Drukarki kart plastikowych – co to za urządzenia i jak działają?

Drukarki kart plastikowych to urządzenia umożliwiające tworzenie spersonalizowanych identyfikatorów, kart dostępu, kart członkowskich, kart płatniczych i innych podobnych identyfikatorów oraz spersonalizowanych akcesoriów. Tego typu drukarki są chętnie wykorzystywane przez firmy działające w różnorodnych branżach, gdzie służą m.in. do identyfikacji pracowników czy kontroli dostępu do poszczególnych części biura. Ich działanie odbywa się na podobnej zasadzie, jak w przypadku tradycyjnych drukarek, jednak kluczową różnicą jest materiał eksploatacyjny, czyli plastikowe karty zamiast papieru.

W celu uzyskania wydruku dopasowanego do własnych potrzeb wykorzystuje się technologie takie jak:

  • nadruk termotransferowy lub termosublimacyjny, który wyróżnia się m.in. możliwością przygotowania kart kolorowych;

  • druk retransferowy, zapewniający bardzo wysoką jakość i dokładność dzięki doskonałej rozdzielczości;

  • druk laserowy, stosowany przede wszystkim przy kartach dostępu ze względu na łatwy i precyzyjny nadruk dodatkowych oznaczeń.

Gdzie warto wykorzystywać drukarki kart plastikowych?

Drukarki kart plastikowych (monochromatycznych i kolorowych) znajdują obecnie zastosowanie w praktycznie każdym sektorze. Mogą być używane m.in. w placówkach wymagających kart dostępowych czy legitymacji, takich jak np. biura, placówki edukacyjne czy obiekty medyczne. Są one przydatne również podczas różnego rodzaju konferencji i wydarzeń, gdzie znacznie ułatwią identyfikację poszczególnych uczestników.

Niektóre drukarki są wyposażone w tzw. kodery, które umożliwiają zapisanie informacji dostępowych lub nawet danych do wykonywania płatności. Tego typu urządzenia są chętnie stosowane w branży finansowej, transporcie publicznym, hotelach, a także w klubach fitness czy siłowniach.

Jaką drukarkę kart plastikowych wybrać?

Poszczególne drukarki kart plastikowych różnią się pod wieloma względami. Jak wybrać najlepszy model? Aby podjąć właściwą decyzję, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii – przedstawiamy najistotniejsze kryteria dotyczące zakupu.

Druk jedno- lub dwustronny

Część drukarek umożliwia jedynie druk jednostronny, ale bardziej zaawansowane modele mogą służyć również do drukowania dwustronnego. Wybór pod tym względem powinien zależeć przede wszystkim od potrzeb danej firmy – warto jednak zaznaczyć, że z reguły dwustronne karty są wygodniejsze w użytkowaniu, nawet jeśli zawierają te same informacje z obu stron.

Ciekawą opcją jest także możliwość zaprojektowania własnych grafik, które będą naniesione na puste białe karty. Odpowiednie pakiety oporogramowania do projektowania pozwalają na maksymalną indywidualizację wszystkich projektów.

Typ zabezpieczeń

W tej kwestii spore znaczenie ma wykorzystywana technologia druku. Naniesienie kodu kreskowego jest możliwe z użyciem metody termotransferowej, z kolei chipy RFID wymagają wykorzystania druku retransferowego. Wybór powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa – nie w każdym konieczne są bowiem kody kreskowe na kartach, na przykład jeśli służą jedynie jako proste identyfikatory.

Wytrzymałość kart

Jeśli zależy nam na zapewnieniu zwiększonej trwałości lub odporności na negatywne warunki zewnętrzne, warto wyposażyć się w drukarkę oferującą dodatkowe funkcje, które pozwalają na uzyskanie bardziej wytrzymałych kart. Istotną rolę pod tym względem odbywa m.in. opcja laminowania, która pozwoli zabezpieczyć powierzchnię przed drobnymi uszkodzeniami. W efekcie może wydłużyć się okres eksploatacji każdego egzemplarza.

Liczba drukowanych kart

Jeśli karty będą drukowane sporadycznie, można zdecydować się na drukarkę biurową, co pozwoli ograniczyć koszty zakupu. W przypadku przedsiębiorstw o większych potrzebach lepszym wyborem będzie jednak model przemysłowy lub półprzemysłowy, który pozwoli na łatwe przygotowywanie nawet 100 czy 150 kart.


Artykuł sponsorowany