Jak znaleźć biuro dla 100 osób – wygodne i sprzyjające produktywności

Zatrudniasz ok. 100 osób? A może planujesz powiększyć zespół do takiej liczby? To, ilu masz pracowników, znacząco wpływa na wymogi wobec przestrzeni do pracy. Jak zatem wynająć biuro dla 100 osób, żeby było komfortowym miejscem, które Twój zespół pokocha? Oto kilka kluczowych wskazówek.

Biuro dla 100 osób: powierzchnia ma znaczenie

Jaka jest odpowiednia powierzchnia biura dla 100 osób? Odpowiadając na to pytanie, trzeba w pierwszej kolejności spojrzeć na wymogi prawne z obszaru BHP

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dn. 27 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, na jednego pracownika musi przypadać min. ok. 6 – 7 mkw przestrzeni roboczej, a dokładniej:

  • 5 mkw powierzchni biurowej,
  • 2 mkw wolnej podłogi – tzn. przestrzeni pozbawionej mebli czy urządzeń.

W teorii więc biuro dla 100 osób powinno mieć ok. 700 m2.  Czy na pewno tyle potrzeba? Warto pamiętać, że tzw. wolna podłoga często jest dzielona przez członków zespołu, zwłaszcza na open-space’ach. Dlatego w praktyce zwykle zakłada się, że na 4 osoby powinna przypadać minimalnie przestrzeń o powierzchni 19,44 m2 netto. Przyjmując tę wartość na 100 osób będzie potrzeba ok. 490-500 mkw przestrzeni netto. 

Ale uwaga! Przy wyliczaniu przestrzeni trzeba też przecież uwzględnić np.:

  • osobną salę konferencyjną;
  • powierzchnię na dodatkowe miejsce na pracę nad projektem, np. duży stół, przy którym mogą usiąść osoby z różnych działów;
  • miejsce na usytuowanie sprzętu biurowego, np. urządzeń wielofunkcyjnych czy stworzenie kącika socjalnego.

Dlatego tę kwestię warto skonsultować ze specjalistami, którzy znają realia związane z wynajmem biura i rzetelnie podpowiedzą, na jaki metraż najlepiej się nastawić.

Wynajęte biuro dla 100 osób

Przy obliczaniu powierzchni biura dla większej liczby pracowników często za podstawową jednostkę przyjmuje się przestrzeń potrzebną do komfortowej pracy 4 osób. To minimum 19,44 m2.

Biuro dla 100 osób: lokalizacja

Skoro zatrudniasz 100 osób, musisz się liczyć z mniejszą lub większą rotacją w zespole. Ważny więc będzie dla Ciebie wizerunek firmy jako pracodawcy. Na to, jak chętnie kompetentni pracownicy będą uczestniczyć w rekrutacji, wpłynie też lokalizacja wynajętego biura. W tym kontekście znaczenie będą miały:

  • usytuowanie w większym mieście – tam łatwiej pozyskać większą grupę osób do pracy;
  • łatwość dojazdu – zarówno komunikacją miejską, jak i samochodem; zatem warto się też przyjrzeć kwestiom związanym z parkowaniem;
  • udogodnienia obecne w okolicy – na plus działa np. obecność wielu kawiarni i restauracji w otoczeniu czy obsługa lokalu przez dużą ilość lokali gastronomicznych działających z dowozem.

Wynajem biura dla 100 osób: standard budynku

Przy wynajmie biura dla 100 osób koniecznie zwróć też uwagę na klasę powierzchni biurowej i standard, który prezentuje dany lokal.

Najlepsze warunki oferują nowoczesne biurowce klasy A. Można w nich często liczyć np. na dużo naturalnego światła wpadającego do budynku, świetnie działającą wentylację czy klimatyzację. Wiele z nich zapewnia podziemny parking, a także obsługę recepcyjną czy przestrzeń rekreacyjno-rozrywkową – wyjaśnia Aleksandra Paradecka, ekspert w zakresie biur na wynajem w Horyzoncie Nieruchomości z Łodzi. – Budynki klasy B wcale nie muszą jednak oferować gorszego standardu. Dobry przykład to wyremontowane przestrzenie poprzemysłowe w Łodzi, które zamieniły się w designerskie, loftowe biura z klimatem, który inspiruje do podejmowania kreatywnych działań. W takich budynkach również można wynająć biuro dla 100 osób – dodaje.

Atutami obiektu klasy B mogą być też bardziej kameralny charakter przestrzeni oraz ułatwione przemieszczanie się po budynku. W wieżowcach biurowych złapanie windy w godzinach szczytu pracy może być czasochłonne i rodzić frustrację, podobnie jak pokonywanie wielu pięter, aby dostać się do biura albo opuścić budynek. Z drugiej strony przestrzenie biurowe klasy A mogą być łatwiejsze do adaptacji – to przestrzenie dostosowane do zagospodarowania pod nowoczesne open-space’y.

Biuro dla 100 osób: układ pomieszczeń

Przed wynajmem biura koniecznie zastanów się też nad tym, jak chcesz rozlokować 100 pracowników. Czy mają oni trafić do jednego, dużego pomieszczenia typu open space? Takie rozwiązanie stosuje się np. w firmach typu call centre. A może chcesz wydzielić np. 2 – 3 takie strefy oddzielnie albo stworzyć kilka mniejszych gabinetów? Jeżeli zdecydujesz się na wynajem w biurowcu klasy A, często będziesz mógł zaprojektować i zaadaptować przestrzeń według swojego pomysłu. Natomiast jeżeli myślisz o bardziej tradycyjnym podziale na mniejsze, kameralne pokoje do pracy – sprawdzą się też obiekty starszej generacji.

Jak zatem widać, poszukiwanie idealnego biura na wynajem dla 100 osób wymaga doprecyzowania założeń co do organizacji pracy oraz oczekiwań. Aby nie popełnić błędu, najlepiej poszukiwać optymalnego miejsca na siedzibę przy wsparciu ekspertów od nieruchomości znających lokalny rynek. Dzięki temu dotrzesz do ofert, które połączą świetne warunki dla Twoich pracowników z rozsądnym kosztem najmu.

 

Artykuł sponsorowany